ایجاد ساز و كار "یادداشت وزارتی" برای انتقال موارد ضروری از استانها به وزیر اقتصاد

نویسنده : مدیر سایت ۱۴۰۲/۸/۱

وزیر اقتصاد در جمع مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استانها اظهار داشت: مدیران ما در استانها با موارد خاصی در نظام اداری روبرو می شوند که نیاز است یک ساز و کار " یادداشت وزارتی" ایجاد شود تا در اسرع وقت پیگیری های لازم صورت گیرد.

به گزارش شادا، سیداحسان خاندوزی در آخرین روز دومین گردهمایی فصلی مدیران کل استانی وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به  اینکه گاهی مدیران ما در استانها با موارد خاصی در نظام اداری روبرو می شوند گفت: ما برای حل این موارد به یک ساز و کار  " یادداشت وزارتی" نیاز داریم تا من در اسرع وقت در جریان قرار بگیرم و بتوانم از طریق مسئولین مرتبط مشکل را مرتفع کنم.

وزیر اقتصاد از معاون توسعه مدیریت و منابع خود خواست تا این یادداشت ها را به طور مستقیم و خارج از بروکراسی اداری ، ظرف کمتر از 24 ساعت به وی ارسال کند تا اقدام لازم و مقتضی صورت گیرد و  همچنین به مدیران کل استانی تاکید کرد نسبت به ارسال این نکات دقت و بررسی لازم را داشته باشند تا مسائل مطروحه بر اساس ادله متقن داشته باشد.

وی در خصوص تغییرات ساختار اداری وزارت اقتصاد در استانها گفت: در حال حاضر هیچگونه ادغامی مد نظر ما نیست و فقط یک نوع ارشدیت برای مدیر کل اقتصادی برای هماهنگی ها بیشتر  بین دستگاه های تابعه وزارت اقتصاد در استانها در نظر گرفته شده و تغییر اصلی در تجمیع واحد های عمومی ادارات از قبیل روابط عمومی ها، واحد های حقوقی و... است.

وی با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد با تمایل خود به عنوان اولین دستگاه به دنبال این تغییرات است بیان داشت: اگر در انجام این موضوع  با تدبیر عمل کنیم؛ می تواند نمونه خوبی از اصلاحات اداری کم هزینه و مفید در کشور باشد.وزیر اقتصاد تاکید کرد: در این تغییرات نباید پاسخگویی و اختیارات مستقیم مدیران کل دستگاه های تابعه در استانها خدشه دار شود و باید تلاش شود تا ضمن حفظ هویت مستقل این مدیران کل ، تعامل و ارتباط خوبی که در حال حاضر است بیش از پیش برقرار باشد. زیرا در صورتی که نتوانیم این اصلاحات را به درستی جلو ببریم هزینه مادی و معنوی و خسران برای ما به همراه خواهد داشت.

خاندوزی در ادامه مساله مولد سازی را به عنوان مبحث  اصلی گردهمایی های فصلی مدیران کل استانی وزارت اقتصاد برشمرد و اظهار داشت: همیشه تاکید کرده ام؛ در این مساله باید عینا ساز و کاری که در آیین‌نامه اجرایی مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت لحاظ شود و نباید هیچ ساز و کار دوگانه ای و مغایری را در پیش بگیریم.

وی با بیان اینکه بیشتر نظرات مدیران کل استانی در این جلسه موارد مفید و خوبی است از مدیران کل استانی خواست تا ظرف مدت  10 روز آینده نکات مربوط به اصلاحات مرتبط با آیین‌نامه اجرایی مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت ارسال کنند.وی با اشاره به مطرح بودن آیین نامه سرمایه گذاری در کمیسیون اقتصادی دولت تاکید کرد: در اسرع وقت پیگیری‌های لازم انجام شود تا این آیین نامه به صحن هیات دولت ارسال شود و هر دستگاهی که نظراتی در این خصوص دارد در این صحن دیدگاه های خود را بیان کند .

وزیر اقتصاد در ادامه به اهمیت اشتغال وتولید در استانهای کشور  اشاره کرد و گفت: هر استان  2 پروژه  غیر دولتی  اولویت دار خود که نیاز به دریافت تسهیلات بانکی داشته و ضرورت دارد تا پایان سال به اتمام و بهره برداری برسد را ظرف مدت 24 ساعت آینده به وزارتخانه اعلام کند تا برای این پروژه های کلیدی مجوز خاص اخذ کنیم. پیگیری مساله صدور مجوز سرمایه گذاری خارجی در استان، پیگیری آیین نامه سرمایه گذاری ،ایجاد شعبه ویژه دادگستری در امور مالی و اقتصادی با همکاری ادارت کل اقتصادی استانها، مسایل مرتبط با تسهیلات تبصره 18، چالش های مربوط به صدور مجوز ها بهبود فضای کسب و کار، کمبود نیروی انسانی، اختیار بخشودگی مالیاتی در استانها، تسهیلات به کارکنان از موارد مطرح شده از سوی مدیران کل اقتصادی استانها بود که وزیر اقتصاد برای هر کدام دستور لازم را صادر کرد.